Gentelman artikkel

Sa ei ole coach just pikka aega olnud, kui nii võib öelda. Sinu elukutse on hoopis midagi muud. Miks Sa tegid  sellise kannapöörde elus? 

Kasutan sellele vastamiseks oma endise kolleegi sõnu, kes ütles väga tabavalt, et oli aeg hakata endale raha teenima, mitte  teistele. Sinnamaani olin ma elanud sõrmedega teiste rahakotis, olin raamatupidaja.

Jah , eelmisel kevadel saingi aru, et nüüd on see aeg käes, kus tuleb edasi liikuda. 

Kas Sa ei kartnud uutele väljakutsetele vastu minna kui maailmas COVID-19 möllab?

Ei kartnud, sest kui tead mida tahad ja miks seda tahad, siis ei ole ükski takistus ületamatu. Rõhk on sõnadel tahad ja miks.

Kõik mu kliendid on pidanud vastama nendele  kahele küsimusele: mida nad tahavad ja miks nad seda tahavad?

Oma töös puutud sa kokku väga paljude tahtmistega, mida inimesed tahavad?

Inimeste tahtmised ja põhjused, miks nad seda tahavad, on erinevad. Mul on kliente, kes tahavad rohkem raha teenida, aga on ka neid kellel on mittemateriaalsed soovid – spordisaavutuste parandamine, läbipõlemisest väljatulemine, hingerahu leidmine jne. 

Kui inimene teab mida ta tahab ja mis selle tulemusena tema elus muutub, siis peab ta esitama endale järgmised kaks küsimust.

Ja need on..?

Esimene küsimus: kas see, mida ta täna teeb, need tulemused, mis ta saab, kas ta suudaks paremini teha?

Ja teine küsimus, millele ta peab vastama on see, et mis teda siis takistab, mis teda tagasi hoiab, et juba praegu nii ei tee? 

Siin tulebki mängu coachi olulisus. Kuna meie elu juhivad ja valvavad meie paradigmad ehk erinevad harjumused, mis saavad alguse mõtlemisest, siis neid ongi vaja muuta. Ise ei pruugi neid vajalikke muutusi märgata, aga coach oskab nendele tähelepanu pöörata.

Millised on Sinu isiklikud kogemused?

Kuna ma töötasin finantssektoris palgatöölisena, siis see andis mulle hea võimaluse iseenda peal kogu seda teooriat katsetada. 

Ma seadsin omale kindla rahalise sihi, sest olin tüdinud, et raha kontrollib kõiki mu otsuseid.  Ma olin tüdinud, et mu rahaline sissetulek oli nagu ameerika mäed, vahest suuremad, vahest väiksemad. Ma ei teadnud miks see nii oli, nüüd tean seda. Ma olin harmoonias sellise elustiiliga. Ma saingi oma tahtmise, kusjuures mõne kuuga. Põhjus ei olnud rahas, põhjus oli minu mõtlemises. Nüüd ma olen loonud omale uue elustiili, millega olen harmoonias ja aitan seda ka teistel teha.

Mis muutused need olid ja missuguseid muutusi peab tegema?

Ma õppisin, et oma tahtmiste saavutamine sõltub 95% mõtlemisest ja ainult 5% strateegiast. Strateegia võib olla suurepärane, aga kui selle taga pole õiget mõtteviisi, siis sellest strateegiast asja ei saa.

Tulles tagasi eelmise kahe küsimuse juurde, siis läbi coachingu ma saingi teada, et olen suuteline enamaks, kui mu tulemused ehk rahaline seis oli ja et vahet pole milliseid takistused ma endale välja toon, miks ma seda paremaks muuta ei saaks, siis kõik on minu mõtlemises kinni.

Näide minu kliendi elust: ta soovis oma äri kasvatada ja vajas selleks uusi kliente. Tellis tasulise reklaami Facebookis, mille tulemusena ei saanud ühtegi klienti. Mis siis viltu läks? Sisu oli ju hea ning teostus ka. Paar kuud töötasime tema mõtteviiside kallal ning uuesti sama reklaami tehes, kusjuures sama sisuga, see töötas. Asi ei olnud ju reklaamis ega sisus, asi oli tema mõtlemises ja nendes tulemustes, millega tema harmoonias oli.


95% mõtlemine?

Just, see on nagu vundament, sest sellest sõltub kõik, mida füüsilises reaalsuses saad või saada tahad.

Tundub lihtne ja kõik inimesed tahavad midagi, aga ometi vähesed saavad, miks see nii on?

 

Kõik teeksid paremini, kui teaks kuidas teha. Põhjus on väga lihtne – teadmisi pole. Kõik see, millega me harmoonias oleme (mõtted, paradigmad, tulemused) seda oma ellu saame. Kui tahetakse tulemusi muuta, tuleb uus mõtteviis omaks võtta. Kuna paradigmad ehk harjumused tõstavad koheselt pead, sest need ei taha muutusi, arengut, edasi liikumisi, siis siin on jällegi oluline roll Coachil, sest tema oskab juhendada, tal on rohkem kogemusi erinevate paradigmade märkamisel.

 

Too mõni näide paradigmade kohta.

 

Näide minu kogemusest. Ühe firma mitu müügimeest. Kui teha pisike müügikäivete analüüs, siis teooria paradigmadest peab alati 100% paika. Kuidas? Ühes firmas töötavatel müügimeestel on sama kaup või teenus, samad töötingimused, sama keskkond, samad võimalused müüa, aga ometi on keegi stabiilselt parem ja keegi stabiilselt kehvem. See ei tähenda, et nad ei tahaks paremini müüa. Vastupidi, nad väga tahavad paremini müüa. Iga päev üritavad nad teha paremini, anda endast parim ja nii kuust kuusse, aastast aastasse, aga nii kaua, kui mõtted ja paradigmad ei ole harmoonias ehk nad ei tea mida ja kuidas muuta, et need harmooniasse saaks,  siis uusi tulemusi ei saada.

Minu ülesanne ongi aidata neil nii-öelda vanad müüginumbrid nende mõtlemises ja paradigmades asendada uutega. Väga olulist rolli mängivadki siinjuures teadmised ja jälle oleme ringiga tagasi alguses, ehk selle juures, et 95% mõtlemine ja 5% strateegia, mida tahetakse ja miks ning mis takistab, kõik see tuleb mõtlemisest.

 

Kas sellist paralleeli paradigmade kohta saab tõmmata iga elukutse osas?

 

Jah. Iga elukutse taga on ju mõtlev inimene, kellel on omad paradigmad. Kõik algab mõtlemisest. Igaühele on omad standardid, mida nad tahavad tõsta ja millest kehvemini elada ei taha.

 

Kuidas mõtlemise ja paradigmade muutmine käib?

 

Need, kes on tõeliselt huvitatud sellest, kuidas nii lihtne igapäevategevus nagu mõtlemine, nii suurel määral elu  mõjutab ja tahavad oma tulemusi parandada, siis neile ongi see coaching mõeldud.

Rõhutan veel kord, et väga suur tähtsus on sellele mida tahetakse saavutada ja miks, sest kui tuleb teha valikuid ja ületada ettetulevaid takistusi, siis mida tugevam on tahe, seda lihtsam on jääda endale kindlaks ning vaatamata olukordadele edasi minna. See ongi koht, kus kahjuks palju annavad alla ja see on üks põhjustest, kus inimesed küll tahavad väga midagi paremat saada, aga ei saa.

 

Areng endaga, enda tundmaõppimine on tegelikult põnev ja lihtne, aga selleks peab olema tahtmist.

 

Paljud inimesed pole juhendatavad. Neid saab juhendada sinnamaani, kus on nende mõtlemise piirid. Kui proovida neid sealt kaugemale viia, siis nad jäävad truuks oma arusaamadele ning oma igapäevastesse rutiinidesse. Aga tõeliselt juhendatavad inimesed, need, kes loovad suurepäraseid tulemusi nende vahenditega mis neil on, seal kohas kus nad on, et saavutada seda mida tahavad ning teavad miks nad seda teha tahavad, on teadlikult vastuvõtlikumad olenemata olukordadest. Isegi kui see ei tundu loogiline. Oluline on, et mõtlemist ja paradigmasid muutes tuleks inimesed oma mugavustsoonist välja. Paradigmad ründavad kogu aeg ja kõige nõrgemaid kohti, need ei maga. Mida rohkem teadmisi nende kohta on, seda lihtsam on neid märgata. 

Coachingu eesmärk ei ole midagi ära võtta, selle eesmärk on õpetada inimest tegema paremini seda, mida ta juba teeb, et ta saaks seda, mida tahab!

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga